Jak długo przechowywać mleko kobiece?

Świeżo upieczone mamy niejednokrotnie pytają mnie o terminy przydatności odciągniętego mleka oraz o warunki jego przechowywania. Na rynku istnieje szereg laktatorów zarówno ręcznych jak i elektrycznych, dzięki którym w prosty i sterylny sposób można odciągnąć mleko z piersi. Ceny wahają się w granicach od 20 do 600 zł. Można je kupić w aptece lub sklepie zaopatrzonym w produkty dla mam i niemowląt. Wiele szpitali, szkół rodzenia czy też poradni laktacyjnych oferuje wypożyczenie tego rodzaju urządzenia. Warto przemyśleć jego ewentualny zakup, rozważyć konieczność korzystania i czas na jaki będzie on służył kobiecie. Mleko pozostawione w lodówce najwygodniej przechowywać w wysterylizowanej butelce. Pokarm, który chcemy zamrozić najlepiej przelać do specjalnych woreczków ( dostępne w aptekach) zawsze w porcjach wystarczających na jedno karmienie. Dzięki temu nic się nie zmarnuje a ty zaoszczędzisz czas na odmrażanie brakującej porcji. Stosuj etykiety z nazwą oraz dokładnym opisem daty odciągnięcia.

Istnieją ogólne zasady dotyczące przechowywania pokarmu kobiecego i terminu jego przydatności ( w nawiasie podany odpowiednik dla wcześniaków i chorych dzieci):

 • temperatura pokojowa – do 12 godzin ( do 1 godziny )
 • lodówka ( +3 do +8 °C ) – od 2 – 5 dni ( 48 godzin )
 • zamrażalnik lodówki ( -10°C ) do 2 tygodni ( pokarmu dla wcześniaków oraz chorych dzieci nie przechowuje się w zamrażalniku lodówki )
 • zamrażarka ( -18 do -20°C ) – od 6 do 12 miesięcy ( 3 – 6 miesięcy )

Ponadto :

 • rozmrożonego mleka nigdy nie wolno po raz kolejny zamrażać
 • zamrożone mleko, które rozmrażamy w temperaturze pokojowej, należy zużyć w ciągu 4 godzin
 • mleko, które rozmrażamy w lodówce, należy zużyć w ciągu 24 godzin
 • każda napoczęta porcja mleka musi być wypita przez dziecko w całości, resztki wylewamy
 • nigdy nie mieszamy pokarmu rozmrożonego ze świeżym
 • lepiej przechowywać mleko w plastikowych a nie szklanych butelkach.

Rozmrażanie pokarmu:

 • najlepiej rozmrażać mleko pozostawiając je na noc w lodówce
 • możesz rozmrozić mleko, wkładając pojemnik do ciepłej nigdy wrzącej wody
 • nigdy nie rozmrażaj ani nie podgrzewaj mleka w kuchence mikrofalowej gdyż traci ono wszystkie swoje cenne wartości
 • nigdy nie gotuj swego pokarmu, niemowlętom najlepiej służy temperatura pokojowa
Kategorie: Porady, Połóg. Tagi: , . Autor: Joanna Zasimowicz-Głucha. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

O Joanna Zasimowicz-Głucha

Witam. Mam na imię Joanna i jestem położną z kilkuletnim stażem pracy. Ukończyłam Wyższe Studia Magisterskie na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o kierunku Położnictwo. Początkowo doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Obecnie jestem położną środowiskowo-rodzinną. Sprawuję opiekę nad kobietami w ciąży, połogu i noworodkami. Wiem, jak ogromnym zaufaniem darzą mnie pacjentki stąd pomysł na ten blog - udzielenie specjalistycznych, fachowych informacji z dziedziny położnictwa i ginekologii. Mam nadzieję,że niejednej kobiecie pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości oraz udzielić informacji na nurtujące pytania. Prywatnie jestem mamą rocznej Dominiki. W pracy dzielę się z innymi kobietami własnym doświadczeniem połączonym z wiedzą merytoryczną. Moje zainteresowania to: medycyna,psychologia,genetyka i antropologia. Uwielbiam podróże, dobrą kuchnię oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym.

Jeden komentarz nt. „Jak długo przechowywać mleko kobiece?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>